Kursowy.Net - kursy i szkolenia on-line Kursy internetowe Kursy stacjonarne Usługi

Dworek sierakowskich w Sopocie

Mimo iż do urlopu pozostało jeszcze niezmiernie mnóstwo czasu, coraz więcej z nas rozpoczyna myślami uciekać w przyszłość, dochodząc myślami do urlopu, kiedy to wybierzemy się  na zasłużony urlop.
Wyjazd za miasto to pragnienie mnóstwa ludzi, głównie tych ,którym brakuje czasu. Niekiedy zdarza się faktycznie tak, iż krótki urlop, spędzony w przyjemnym towarzystwie umożliwia zdecydowanie zregenerować siły i uzbdroić się w energię na nadciągający czas.


Kiedyś wznosiło się letnie rezydencje za miastem, wprawdzie taka radość była zarezerwowana dla osób zamożniejszych. I oczywiście tak stało się w Sopocie. Wzmianki zdradzają, że pierwszy letniskowy domek został zbudowany właśnie za pośrednictwem człowieka majętnego, jakim z pewnością był hrabia Sierakowski.


Dworek Sierakowskich to jeden z najstarszych budynków w mieście sopot. Został postawiony już na początku osiemnastego wieku, wszak dopiero na koniecXVIII w. stał się domem typowo letniskowym. Niektórzy znawcy traktują ów dzień za rozpoczęcie uzdrowiskowego stylu tegoż miasta.


1805 roku hrabia Sierakowski postanowił sprezentować ten dworek swojej żonie, aby mogła urządzić tam swoją letnią siedzibę. Sierakowscy pozbyli się dworku9lat po sprezentowaniu go hrabinie czyli w 1815 r.. Domek został kupiony przez jednego z gdańskich kupców. Cena zakupu posiadłości nie jest dzisiaj znana.


Następnie domek jeszcze  kilkakrotnie zmieniał właścicieli dwukrotnie zakupili go berlińczycy. W latach czterdziestych wieku dwudziestego, po zakończeniu II Wojny Światowej, dom został opanowany przez miasto i wykorzystany na cele mieszkaniowe. Od roku 1974 został siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Sam dworek zbudowany jest w stylu klasycznym. Patrząc na niego, można zauważyć wyraźną lekkość, wręcz delikatność budynku. Na fasadzie góruje kolor biały i zielony. We wnętrzu na jego parterze ma miejsce do dzisiaj kawiarnia, do jakiej każdy może przyjść i delektować się przepysznymi napojami. „Młody Byron”-bo tak mieni się ta kafeteria ma nietuzinkowe, klasyczne wnętrza. Dzisiaj w dworku Sierakowskich odbywają się w czwartek koncerty muzyki kameralnej. Co więcej, rozliczni twórcy organizują w dworku występy literackie. Niestety apartamenty nie są tu oferowane, chociaż niejeden pragnąłby w takich wnętrzach pobyć kilka dni.

+ Dodaj wpis

Najnowsze wpisy premium

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »